Падведзены вынікі рэспубліканскага фестывалю «Педагагічны дэбют», які прайшоў у Беларусі ўпершыню, паведамляе карэспандэнт «Настаўніцкай газеты».

У кожнай намінацыі вызначаны пераможцы. Уладальнікамі дыпломаў І ступені сталі:

«Малады дырэктар установы, якая рэалізуе адукацыйныя праграмы агульнай сярэдняй адукацыі» — дырэктар Хракавіцкай сярэдняй школы Брагінскага раёна Андрэй Смалянчук;

«Малады загадчык установы, якая рэалізуе адукацыйную праграму дашкольнай адукацыі» — загадчык дзіцячага сада № 252 Мінска Андрэй Дзмітрук;

«Малады настаўнік» — настаўнік рускай мовы і літаратуры сярэдняй школы № 9 Мазыра Віктар Гарбачук;

«Малады выхавальнік дашкольнай адукацыі» — выхавальніца дзіцячага сада № 27 Маладзечна Настасся Васілевіч.

24 маладыя педагогі на працягу тыдня дэманстравалі свае шматлікія прафесійныя здольнасці і таленты падчас розных выпрабаванняў: самапрэзентацый, майстар-класаў кіраўніцкай дзейнасці, адкрытых урокаў (заняткаў) у незнаёмым класе (групе), публічных выступленняў перад педагагічнай грамадскасцю.

Канкурсанты расказвалі пра свой педагагічны шлях, дзяліліся формуламі поспеху і прафесійнымі сакрэтамі, напрыклад, як стварыць умовы для камфортнага і выніковага навучання, як зрабіць цёплай і душэўнай атмасферу выхавання і навучання дзяцей.

Надзея ЦЕРАХАВА
Фота Алега ІГНАТОВІЧА